دیدبان

تأکید آیت‌الله سیستانی بر ایجاد فضای امن در منطقه

تأکید آیت‌الله سیستانی بر ایجاد فضای امن در منطقه

به گزارش دیدبان به نقل از تسنیم ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از دیدار با آیت‌الله سیستانی از مراجع تقلید با حضور در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی، گفت: سعادتی بود که خدمت آیت‌الله سیستانی برسیم و با جویا شدن نظرات ایشان در خصوص مسائل مختلف، از این نظرات بهره‌مند شویم.

وی افزود: بنده و آیت‌الله سیستانی درباره مسائل مختلف از جمله موضوع تروریست‌ها در منطقه سوریه، عراق و دیگر نقاط، صحبت کردیم.

رئیس مجلس تأکید کرد: ایران به دنبال آرامش و ایجاد صلح پایدار در منطقه است.

لاریجانی همچنین تصریح کرد: در دیدار با آیت‌الله سیستانی گزارشی از سفرهای لبنان و سوریه خدمت ایشان عرض کردم و درباره تلاش‌هایی که ایران برای حل مشکلات عراق دارد، توضیحاتی ارائه دادم.

وی افزود: گسترش روابط تجاری با عراق یکی از اقداماتی است که ایران آن را پیگیری می‌کند و این مسئله را نیز خدمت ایشان گفتیم.

رئیس مجلس در ادامه، اظهار داشت: آیت‌الله سیستانی راهنمایی‌های مؤثری داشتند؛ البته ما هر بار که خدمت ایشان مشرف می‌شویم، ایشان نظرات خردمندانه دقیقی را مطرح می‌کنند و ما نیز از آنها استفاده می‌کنیم.

لاریجانی ادامه داد: آیت‌الله سیستانی برای کلیت مسلمانان، اهل سنت، شیعه، تُرک و کُرد، زندگی مسالمت‌آمیز می‌خواهند و امیدوارند شرایط امنی برای آنها فراهم شود.

وی افزود: انشاء‌الله تدابیر ایشان را دنبال خواهیم کرد و در مذاکرات آتی با مسئولان عراقی پیگیر این مسئله هستیم و از خداوند برای ایشان عمر با عزت، طلب داریم زیرا وجود ایشان برای همه مسلمانان، به خصوص مردم عراق پر برکت است.

رئیس مجلس تأکید کرد: آیت‌الله سیستانی نیز در این دیدار خواستار انجام تلاش‌های مؤثری برای ایجاد فضای امن برای مردم منطقه بودند و نگاه دقیقی به مسائل منطقه داشتند.

** بحث مربوط به اقلیم کردستان عراق یک مسئله داخلی عراق است

لاریجانی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره احتمال تجزیه عراق، گفت: بحث مربوط به اقلیم کردستان عراق یک مسئله داخلی عراق است.

وی ادامه داد: ایران از ابتدای بحران عراق کنار ملت و مردم این کشور بوده و ما نیز از تلاش‌هایمان در این راستا کَم نمی‌کنیم.

رئیس مجلس همچنین درباره موضوع کاهش قیمت جهانی نفت، گفت: این کاهش قیمت یک اقدام توطئه‌آمیز بود.

لاریجانی در پایان‌ خاطرنشان کرد: ایران به دلیل داشتن تولیدات متنوع و صادرات گوناگون غیرنفتی، شرایطش به گونه دیگری است؛ البته به طور قطع در همکاری‌های دوجانبه پیگیر کاهش مشکلات عراق هستیم.

مرتبط‌ها

رونق تولید و تعلل یک لایحه

سیاست «حفظ نفت»: شروع یک چالش آشنای ایرانی

پتروشیمی ایران و تحریم‌ احتمالی آمریکا

طبقه متوسط و بحران اقتصادی پس از انقلاب

فاتف و تکرار یک بازی قدیمی

تورم 20 تا 40 درصدی در انتظار سال 98