دیدبان

خودکفایی ایران در تولید "اسکناس"و"ایران‌چک"

خودکفایی ایران در تولید "اسکناس"و"ایران‌چک"

به گزارش دیدبان به نقل از ایسنا ، دبیر کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه در زمینه تولید کاغذ امنیتی خودکفا هستیم، تاکید کرد: تاکنون موضوع جعل اسکناس و اسناد بهادار در کشور هیچ‌گاه به عنوان دغدغه مطرح نبوده ‌است.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی؛ سید محمود احمدی در همایش ستاد پیشگیری جعل اسناد و مدارک با بیان این مطلب که بانک‌مرکزی به عنوان متولی اصلی انتشار پرتعدادترین، بهادارترین و امنیتی‌ترین اسکناس و اوراق بهادار در کشور‌ است بیان کرد: تولید و انتشار اسکناس، ایران چک و بسیاری از اوراق بهادار براساس قانون، بر عهده بانک‌مرکزی است که البته با همکاری دیگر حوزه‌های حاکمیتی به آن می‌پردازد.
دبیرکل بانک مرکزی همچنین گفت: اهمیت این سند بهادار و امنیتی به حدی است که تولید آن در داخل کشور از دغدغه‌های اصلی بانک‌مرکزی بوده و با ایجاد امکانات و تجهیزات مورد نیاز، روند تولید اسکناس از سال 1363 در داخل کشور با اسکناس 200 ریالی آغاز شد و به‌تدریج با انتقال تکنولوژی و علم این کار، اینک تولید تمام انواع اسکناس و ایران چک توسط بانک‌مرکزی انجام می‌شود.
احمدی تاکید کرد: موضوع تولید کاغذ امنیتی نیز به عنوان مبنا و اساس هر سند امنیتی و بهادار از موضوعات مورد توجه مسئولین بانک‌مرکزی است و تولید کاغذ امنیتی و بهادار نیز در داخل کشور از سال 1382 شروع شده و تاکنون نیز ادامه دارد.
وی ادامه داد: این شرایط باعث شده ‌است که با در اختیار داشتن امکانات بسیار گسترده و وجود توانمندی‌های لازم، غیر از اسکناس و ایران چک تولید کاغذ بعضی از اسناد امنیتی و بهادار مانند شناسنامه، کارت ملی و.. نیز توسط بانک‌مرکزی انجام شود.
گفتنی است به موجب مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی، سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با اسکناس‌های جعلی که موارد را شناسایی و کشف می‌کنند ، مکلفند بعد از کشف، موارد را طی صورتجلسه‌ای تحویل بانک‌مرکزی دهند.
وزیر کشور نیز که به عنوان سخنران افتتاحیه نمایشگاه حضورداشت با بیان اینکه برای پیشگیری از جعل در مرتبه اول باید مقاومت اسناد پایه را با روشهای فنی بالا برد، گفت: همه دستگاهها به دنبال جلوگیری از روشهای جاعلین بوده بطوریکه دو کارگروه پیشگیری و تنها یک کارگروه مقابله ایجاد شده است.
وی در خصوص راهکارهای شناخت روشهای جاعلین تصریح کرد: اعتماد نکردن به افراد برای گرفتن سندهای خود و مراجعه مستقیم به مراجع قانونی می تواند یک راه پیشگیری خوب برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی باشد.
شایان ذکر است همایش ستاد پیشگیری جعل اسناد و مدارک با مشارکت 11 وزارتخانه و سازمان، پنجم تا هفتم آبان در محل همایش‌های صدا و سیما برگزار می شود.

مرتبط‌ها

حضور 3 میلیون افغان در ایران

همسر دلخواه خود را دانلود کنید

دوئل مرگبار دو اراذل محله فلاح برای قدرت نمایی

تصاویر/ شاسی‌ بلند جدید آمریکایی

تصاویر/کاپیتان پرسپولیس باید اخراج می شد

آغاز برخورد با بدپوششی و کشف حجاب در تهران