دیدبان

نرخ خرید تضمینی گندم تغییر می‌کند؟

نرخ خرید تضمینی گندم تغییر می‌کند؟

به گزارش دیدبان به نقل از فارس ، سال گذشته به دلیل اعلام به موقع و افزایش نرخ خرید تضمینی گندم کشاورزان میل و رغبت بیشتری به کشت گندم نشان دادند و حدود ۱۰ میلیون تن از این محصول اساسی و استراتژیک در کشور تولید شد.
تعیین نرخ تضمینی ۱۰۵۰ تومان برای هر کیلوگرم گندم معمولی و ۱۰۸۰ تومان برای هر کیلوگرم گندم دوروم باعث افزایش خرید تضمینی گندم شد، به طوری که کشاورزان در سال زراعی گذشته حدود ۷ میلیون تن گندم به صورت تضمینی به دولت فروختند.
این گزارش می‌‌افزاید: از عوامل تأثیرگذار بر افزایش تولید و افزایش میزان خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۳-۹۲ نسبت به سال قبل از آن که میزان خرید تضمینی گندم حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بوده است، اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی و همچنین افزایش نرخ خرید تضمینی توسط دولت بود.
در کنار اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی گندم، عواملی از قبیل توزیع بذر اصلاح شده و توزیع به موقع انواع کود شیمیایی نیز از عوامل تأثیرگذار بر میزان افزایش تولید گندم در سال زراعی گذشته بود.
این گزارش می‌افزاید: بنابراین با توجه به تأثیر افزایش نرخ خرید تضمینی در تولید گندم، انتظار می‌رفت که امسال هم دولت مطابق قانون نرخ خرید تضمینی این محصول اساسی و استراتژیک را مطابق با تورم افزایش می‌داد که متأسفانه این اتفاق نیفتاد.
افزایش حدود ۱۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم و اعلام نرخ ۱۱۵۵ تومانی برای خرید این محصول اساسی در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته کشاورزان را غافلگیر کرد، انتقادات زیادی در پی داشت،‌ طوری که اکثریت کارشناسان حوزه کشاورزی معتقدند تعیین این نرخ انگیزه تولید را از کشاورزان می‌گیرد و موجب کاهش تولید در این محصول می‌شود.
براساس این گزارش محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی هم چندی پیش با حضور در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس قول پیگیری نرخ تعیین شده برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری را داده بود که هنوز این قول به ثمر نرسیده است.
عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی هم از پیشنهاد وزارتخانه متبوعش مبنی بر افزایش نرخ خرید تضمینی گندم برحسب کیفیت خبر داده که از نتایج این پیشنهاد هم خبری نشده است.پیشنهاد وزارتخانه جهاد کشاورزی برای افزایش نرخ خرید تضمینی گندم به دولت بر این اساس است تا در سال آینده به عنوان هزینه تشویقی مبلغی به ازای افزایش کیفیت تولید گندم به گندمکاران پرداخت شود.
* حمایت از کشاورزان خارجی با واردات گندم
براساس این گزارش عباس پاپی‌زاده عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی معتقد است: این نرخ برای خرید تضمینی گندم با توجه به تورم و هزینه‌های تمام شده مناسب نیست و قطعا موجب کاهش تولید گندم می‌شود.
عضو کمیسیون اقتصادی، آب و منابع طبیعی بیان داشت: وقتی گندم در داخل کشور تولید نشود و یا تولید آن کم شود دولت مجبور است که یک شبه با قیمتی که از سوی تولید‌کنندگان خارجی اعلام می‌شود، گندم وارد کند.
پاپی‌زاده با بیان اینکه عدم حمایت از کشاورزان به معنای نابود کردن تولید داخلی است، تصریح کرد: واردات گندم به معنای حمایت دولت ما از کشاورز خارجی و دادن یارانه مستقیم به کشاورز خارجی و له کردن و تنها گذاشتن کشاورز داخلی در مقابل کشاورز خارجی است.
* کشت گندم صرفه‌ اقتصادی ندارد
رحمان غریبی کشاورز نمونه کشوری سال ۸۴ و گندمکار خوزستانی درباره نرخ تعیین شده برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری گفت: اظهارنظر ما در مورد نرخ خرید تضمینی گندم فایده‌ای ندارد، زیرا نظر کشاورز برای کسی اهمیت ندارد.
وی افزود: کشاورزان فقط با امید به خداوند متعال به کشت می‌پردازند و به امید هوای خوب کشت می‌کنند تا شاید بتوانند تناژ بیشتری را برداشت کنند، وگرنه با این نرخ‌هایی که برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی اعلام می‌شود، امید به سود وجود ندارد.
این کشاورز گندمکار خوزستان و نمونه کشوری اظهار داشت: سال گذشته گندمکاران با توجه به نرخ ۱۰۵۰ تومانی خرید تضمینی گندم از کشت این محصول سودی نبردند، در حالی که نامساعد بودن هوا هم در تناژ کم گندم تأثیرگذار بود.
وی گفت: کسانی که نرخ ۱۱۵۵ تومان را برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفته‌اند،افرادی باسوادند و حتما نرخ تورم و افزایش قیمت‌ کود و ماشین‌آلات را در نظر گرفته‌اند؟!
غریبی اظهار داشت: افزایش ۱۰۵ تومان نرخ خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته در حالی اتفاق افتاده که نرخ کود، سم، بذر و تمام نهاده‌های کشاورزی گران شده است، به طوری که سه سال پیش کود اوره ۵۰ کیلویی ۲۴۵۰ تومان بود و امسال قیمت آن به ۴۰ هزار تومان رسیده است.
غریبی افزود: هزینه‌های حمل و نقل و قیمت ماشین آلات به شدت افزایش یافته، به طوری که تراکتور ۶ میلیون تومانی ۱۰ سال قبل هم‌اکنون به ۷۰ میلیون تومان رسیده است.
وی افزود: بین نرخ تعیین شده برای خرید تضمینی گندم و قیمت تمام شده آن هیچ تناسبی وجود ندارد و واقعا کشت این محصول برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد.
غریبی اظهار داشت: دولت از کشت محصولات دیگر کشاورزی مثل سبزی و صیفی هم حمایت نمی‌کند، ولی به نظر می‌رسد، به خاطر اهمیت این محصول به عنوان غذای اصلی مردم باید از کشت آن حمایت کند.
این کشاورز گندمکار اظهار داشت: سال ۸۴ ایران در تولید گندم به خودکفایی رسید، در حالی که الان وارد کننده این محصول شده است و به نظرم مسئولان دلیل این موضوع را خوب می‌دانند.

مرتبط‌ها

حضور 3 میلیون افغان در ایران

همسر دلخواه خود را دانلود کنید

دوئل مرگبار دو اراذل محله فلاح برای قدرت نمایی

تصاویر/ شاسی‌ بلند جدید آمریکایی

تصاویر/کاپیتان پرسپولیس باید اخراج می شد

آغاز برخورد با بدپوششی و کشف حجاب در تهران